"Čitamo mi, u obitelji svi"
Autor: Ivo Suša, 11. 2. 2015.

I ove školske godine naša se škola prijavila na nacionalni projekt „Čitamo mi, u obitelji svi“. Ovim se  putem želimo zahvaliti našoj općini,  općini Gola, koja nam je donirala sredstva za projekt te na taj način omogućila „putovanje“ naprtnjače u obiteljima učenika trećih razreda matične i područnih škola.

O PROJEKTU

Nakon što učenici u prvom razredu osnovne škole nauče čitati, jako je važno da im možemo ponuditi zanimljivu literaturu za čitanje. No, koje god aktivnosti poduzimali školski knjižničari radi poticanja čitanja, radi stvaranja navike čitanja i otkrivanja čitateljskih estetskih užitaka, sve su one veoma ograničenog dometa, ako učenici prikladne poticaje ne dobivaju i u svojoj obitelji – zato jer učenici nižih razreda uče ponajprije oponašanjem, a sve do puberteta glavni su im uzori i autoriteti njihovi roditelji. Nema kvalitetnijeg poticaja i učinkovitije metode svladavanja tehnike čitanja, nego kad učenik svakodnevno gleda svoje roditelje kako čitaju i kako uživaju o pročitanomu štivu.

Projektom „Čitamo mi, u obitelji svi“ roditeljima se skreće pozornost na činjenicu koliko je vrijedno i nezamjenjivo da tijekom svih nižih razreda budu uzor svojoj djecu u čitanju, umjesto da ih tjeraju na čitanje.

Projekt se provodi s učenicima trećih razreda jer je primijećeno da u toj dobi dijete gubi interes za knjigu i čitanje. Svaki put kada učenik donese ruksak s knjigama u školu ima prigodu u nekoliko minuta drugim učenicima prepričati sve lijepo i zanimljivo što mu se dogodilo tijekom proteklih nekoliko dana kad su u njegovoj obitelji svi članovi čitali knjige iz knjižnične naprtnjače. I taj dan sljedeći učenik dobiva ruksak s knjigama i nosi ga kući. U knjižničnoj naprtnjači nalazi se, osim knjiga, i bilježnica u koju učenici sa svojim ukućanima upisuju doživljaje.

(Izvor: web stranica projekta „Čitamo mi, u obitelji svi“, URL: https://sites.google.com/a/knjiznicari.hr/citamo-mi-u-obitelji-svi/)

PROJEKT U NAŠOJ ŠKOLI

Projekt se, ovisno o veličini škole, odvija u tri kruga, a svaki krug ima svoj vremenski rok. Mi smo s projektom u trećim razredima odlučili krenuti u trećem krugu, odnosno od mjeseca veljače. Što je zapravo i prigodno jer je veljača mjesec ljubavi, ali pritom ne moramo iskazivati ljubav samo prema simpatiji, već i prema nekih drugim stvarima. Pa zašto onda ne bi spojili ljubav i knjigu?

Kao i do sada, i ove smo školske godine opremili dva ruksaka novim knjigama koje će zabavljati naše trećaše i njihove obitelji. Jedan ruksak je krenuo svoje putovanje danas (11.2.) u matičnoj školi, dok je drugi ruksak u obitelji jednog trećaka iz PŠ Novačka već od petka (6.2.). Iskreno se nadamo da će knjige biti zanimljive svima u obitelji te da će roditelji prepoznati važnost čitanja s djetetom  u toj dobi.

Učenici 3. razreda (MŠ Gola)

Učenici 3. razreda (PŠ Novačka)

Knjige koje se nalaze u naprtnjačama su:

• Matilda i zagonetne žabe
  • Maša i životinje
  • Čipko i djed Filip
  • King Kong
  • Tata, kaj je to velika nužda?
  • Nemoj reći nikome
  • Mjesta ima na metli svima
  • Najotmjeniji div u gradu
  • Prva knjiga znanstvenih pokusa