« Travanj 2024 »

Povijest - OŠ Gola
Historijsko-geografski razvoj hrvatskog Prekodravlja

Područje hrvatskog Prekodravlja je oduvijek imalo specifičan povijesno-geografski razvoj. Nalazilo se na margini svih važnijih kretanja, ali i predstavlja granično područje između različitih kultura, jezika i običaja. Smješteno na lijevoj obali Drave, zbog slabe je prometne povezanosti oduvijek bilo rubni kraj.
Šumovito i močvarno područje ljudi su pokušavali humanizirati i prilagoditi svojim potrebama.
Nema čvrstih dokaza o početku trajne naseljenosti ovoga kraja, no najvjerovatnije se radi o slavenskom stanovništvu i razdoblju razvijenog srednjeg vijeka. Iz tog je razdoblja utvrda na lokaciji Pepelara između današnjih naselja Gola i Ždala. Utvrda Sv. Elizabete sa zidinama, bedemom i opkopima uništena je u međuplemićkim sukobima u 15. stoljeću, ili za vrijeme turskih osvajanja u 16. stoljeću.

Veliki udarac naseljenosti ovoga kraja zadali su osmanski prodori u 16. stoljeću. Možda se iz pustoši ovoga kraja može odrediti izvor naziva današnjeg naselja Gola. Druga teorija tvrdi da je naziv mađarskog porijekla i označava rodu. Prekodravlje se ponovno naseljava početkom 19. stoljeća i to sa područja južno od Drave. Najviše iz većih naselja kao što su: Drnje, Peteranec, Novigrad, Virje i Molve. Istočni se dijelovi Prekodravlja naseljavaju i sa mađarskim doseljenicima.
1822. godine je ponovno osnovano naselje Gola, a 1827. godine katolička župa. Ubrzani demografsko-ekonomski oporavak ovog kraja vidi se iz činjenice da je već 1830. utemeljena škola u Goli, a u Ždali je škola započela sa radom još 1814.godine. Zbog navedenoga 2020. slavimo 190 godina školstva u Goli. 1842.godine je u Goli izgrađena crkva.
Zbog visokih se stopa nataliteta broj stanovnika vrlo brzo povećava, tako da se iz prvog popisa stanovništva 1857. vidi da središnje naselje Gola ima 1270 stanovnika, a cijelo Prekodravlje broji oko 2400 stanovnika. Demografski se vrhunac dostiže 1890.godine kada je u Goli zabilježeno 2546 stanovnika, a na području Prekodravlja 6436 stanovnika. Na smanjenje stanovništva utječe I. i II. svjetski rat, te prometna nepovezanost sa najbližim gradskim središtem-Koprivnicom. Stanje se popravlja 1982. godine gradnjom mosta preko Drave kod Botova i otvaranjem graničnog prijelaza s Republikom Mađarskom što dovodi do usporavanja pada broja stanovnika.

Za kulturni i prosvjetni život Prekodravlja je bilo važno otvaranje nove školske zgrade 1979. godine, a 2011. nove školske sportske dvorane.
1998. godine se škola Gola osamostaljuje od OŠ Drnje, te ove 2021. godine slavimo 23 godinu svoga samostalnog djelovanja.

Hrvoje Matić, prof.
                                                 Josipa Kičinbaći, prof.