'Bookmark Project' u 2. i 4. razredu
Autor: Ivo Suša, 21. 11. 2014.

Ove školske godine naša se škola prijavila na jedan projekt međunarodnog karaktera u kojem sudjeluju škole iz cijeloga svijeta. Svake godine projekt organizira Međunarodna udruga školskih knjižničara (IASL), a cilj je razmjena straničnika između dviju škola. Također, svake je godine i druga tema, a ove godine je tema bila „Your School Library – Mind Map Central“

Za početak su profesorica engleskog jezika i knjižničarka odabrale 2. i 4. razred u kojem će se projekt ostvariti. Projekt se održava u sklopu mjeseca školskih knjižnica, odnosno u listopadu i u tom mjesecu učenici oslikavaju svoje straničnike i šalju ih u školu s kojom su upareni. Svake godine se uparuju različite škole kako bi svaka škola upoznala što više različitih kultura i običaja iz cijeloga svijeta. Za sve one koji ne znaju što je straničnik, jer je to nova riječ koja se uvodi u hrvatski jezik, a svima je znana kao bookmarker, evo objašnjenja – straničnik je predmet koji čitatelj rabi kako bi obilježio gdje je stao s čitanjem. Stoga nije niti čudno da se izrada straničnika uzela za obilježavanje mjeseca školskih knjižnica.

I tako su učenici jedan sat s profesoricom obrađivali umnu mapu (engl. mind map), kako bi vidjeli kako izgleda umna mapa; kako ona nastaje, kako se grana, kakve nam pruža mogućnosti te ih profesorica upoznala s projektom i objasnila im što će raditi. Sljedeći sat, koji se održao 29.10., došla je i knjižničarka te im je još jednom objašnjeno što je 'Bookmark Project', koja je tema projekta, što se od njih očekuje. Kako je drugom razredu ipak teško bilo shvatiti što je umna mapa, samo su učenici četvrtog razreda na izrezane kartončiće za straničnik crtali umnu mapu, dok je 2. razred crtao školsku knjižnicu i knjige.

S druge smo strane napisali pozdrav našim prijateljima u Americi „Hello from Croatia“ i oslikavali u bojama Hrvatske, nacrtali smo još i grb, a kako sve to ne bi prošlo i bez jednog obilježja Gole, na straničnike smo nalijepili i rodu.

Zajedno s jednim pismom u kojem smo ih upoznali s našim malim mjestom, školom i razredom, priložili smo i fotografije kako bi si i vizualno to sve mogli dočarati, naši su straničnici krenuli na put prema Americi. Iskreno se nadamo kako će im se naši uradci svidjeti i nestrpljivo očekujemo straničnike koje su oni napravili za nas.