Izlet 5. i 6. razreda Gorski Kotar , Lokve - Fužine
Autor: Ivo Suša, 18. 5. 2013.

Foto - galerija: Izlet 5. i 6. razreda Gorski Kotar , Lokve - Fužine

Lokve

Naselje Lokve, smješteno u srcu Gorskog kotara, podno vrhova Risnjaka, u predivnom prirodnom ambijentu i planinskoj klimi, pruža bezbroj mogućnosti za rekreaciju, odmor i osvježenje. Ljubitelji sportsko-rekreativnih aktivnosti razonodit će se na Lokvarskom jezeru, špilja Lokvarka – druga najveća špilja Hrvatske uređena za posjet turista očarat će vas svojim podzemnim bogatstvom, a u park-šumi Golubinjak, veličanstvenom daru prirode, naići ćete na brojne atrakcije: ovdje vas očekuju Ledena i Golubinja spilja, Paklena vrata, Kraljica šume – divovska jela, uređene i obilježene pješačke staze te višenamjenska igrališta i sportske terene otvorenog tipa.

Više informacija potražite na:

Turistička zajednica općine Lokve

Fužine

Fužine su smještene 730 metara nad morem, u jugozapadnom dijelu Gorskog kotara. Najveća pogodnost Fužina je prometni položaj i blizina tranzitnih pravaca, što je pridonijelo njihovom razvitku, kako gospodarskom tako i turističkom. Mogućnost boravka na svježem goranskom zraku, jezera s odsjajem šume koja ih okružuje, te ostale prirodne ljepote tog kraja, a ujedno blizina mora pravi su mamac za turiste.

Sve vezano uz ili

Vrh Bitoraja

Cesta koja vodi do vrha Bitoraja nalazi se u blizini željezničke stanice u Vratima, koje su od Fužina udaljene oko 2 km. Do vrha Bitoraja dijelom puta vodi šumska cesta, a dijelom puta prolazi se kroz šumu. Cijelim putem postavljene su smjernice koje će vas sigurno dovesti do vrha. Prije nego se popnete na sam vrh naići čete na sklonište, malu kučicu u kojoj se može i prespavati, a od nje je potrebno oko 15 minuta do samog vrha Bitoraja koji se nalazi na nadmorskoj visini od 1386 metara.

vrh-bitoraja

Spilja Vrelo

Spilja Vrelo nalazi se 3 km od središta Fužina. Spilja je otkrivena 1950. godine, a njena starost procjenjuje se na oko tri i pol milijuna godina.

Spilja Vrelo je dugačka oko 300 metara, a turisti prilikom razgledavanja mogu vidjeti oko 250 metara spilje. Kroz spilju vodi ravan uređen put s kojega se pogled pruža na brojne stalagmite i stalaktite zanimljivog izgleda, te vodi do spiljskog jezera. Kroz spilju teče potok koji za vrijeme dužeg kišnog razdoblja poplavljuje spilju. Ova je spilja posebna osim po svojim brojnim ljepotama, po tome što u njoj nema niti jedne stepenice pa se tako ubraja među rijetke spilje u Europi koje su dostupne za posjet invalidnim osobama, starijim osobama te djeci.

spilja-vrelo

Izvor: Fotografije zajedničke učenici i učitelji , osobna kreacija , internet