Izlet učenika 5. i 6. a,b razreda razgled Kopačkog rita i Osijeka
Autor: Ivo Suša, 12. 5. 2012.

Kopački rit jedinstveno očuvano područje prirode plavljeno vodama Drave i Dunava prostire se na preko 30.000 ha. Ovisno o visini voda ovaj dio Baranjskog podunavlja prolazi metamorfoze krajolika - jezero smjenjuje močvarno-barski a potom šumsko-stepski krajolik. Prostrane ritske, povremeno plavljene, pružaju idealne uvjete opstanka raznolikom biljnom i životinjskom svijetu. Brojne vrste visoke i niske divljači (oko 51 vrsta sisavaca) nastanjuje ovo područje. Ono se smatra jednim od najvećih prirodnih mrijestilišta i rastilišta slatkovodne ribe (53 vrste).

No, Kopački rit je u svijetu postao poznat po fenomenu jata ptica. U vrijeme seobe rit postaje stanište jata sa desetinama tisuća ptica močvarica (oko 270 vrsta ptica). Ono je sabiralište i odmorište i brojnih ptica sjevernog podneblja. Ovdje se još uvijek gnijezde neke rjeđe vrste ptica europske ornitofaune (orlovi štekavci i crne rode).

Zbog svojih svjetski poznatih prirodnih karakteristika i vrijednosti, Kopački rit je 1967. godine stavljen pod zaštitu proglašenjem prirodnog rezervata. 1976. godine najniži dio rita proglašen je Posebnim zoološkim rezervatom, a širi prostor Parkom prirode.

Ostale fotografije - Izlet Kopački rit i Osijek

Osijek je grad u istočnoj Hrvatskoj. Smješten je u ravnici na desnoj obali rijeke Drave između 16-og i 24-og kilometra od ušća u Dunav. Najveći je grad u Slavoniji, četvrti po veličini grad u Hrvatskoj te sjedište Osječko-baranjske županije. Grad je industrijsko, upravno, sudsko i kulturno središte.

U sastavu grada Osijeka nalazi se 11 naselja (stanje iz 2006), to su: Brijest, Briješće, Josipovac, Klisa, Nemetin, Osijek, Podravlje, Sarvaš, Tenja, Tvrđavica, Višnjevac .

Osijek se sastoji od starog grada, Tvrđe, izgrađenog većinom u 18. stoljeću, zatim Gornjeg grada, Donjeg grada i Novog grada (s naseljima Jug I i Jug II), Cvjetnog naselja te Retfale i Industrijske četvrti. Osijek je grad s najviše zelenila i zelenih površina u Hrvatskoj; na području grada nalazi se 17 parkova u ukupnoj površini od 394.000 m².

Izvor: Internet