Hrvatski olimpijski dan u OŠ Gola
Autor: Antonia Grgelić Lukčin, 13. 9. 2023.

OŠ Gola obilježila je Hrvatski olimpijski dan 11. rujna 2023. godine. Svake se godine, na dan utemeljenja HOO-a 10. rujna, organizira Hrvatski olimpijski dan kojim se promiče olimpijski pokret, a građane potiče na bavljenje sportskim aktivnostima. Ujedno se promiču olimpijska načela izvrsnosti u svakom području, razumijevanje, mir i solidarnost među ljudima kao sastavnice olimpijskog djelovanja. Programom se jednako potiču pojedinci i skupine, sportske zajednice i udruge, škole i učilišta, vrtići, jedinice lokalne i područne samouprave, društva sportske rekreacije i drugi. Simbol proslave olimpizma ove tradicionalne manifestacije je bijela majica kao „zastava prijateljstva“.

Učenici matične škole OŠ Gola su prvi školski sat proveli u školskoj dvorani igrajući zabavno - edukativne igre. Učenici su pod nadzorom i vodstvom učitelja sudjelovali u raznim igrama koje je za njih pripremila prof. TZK Sanja Šandrovčan. Igre u kojima su se okušali naši učenici su od njih zahtijevale spretnost, okretnost, međusobnu suradnju, a ponekad i puno snalažljivosti. Kako nije bilo natjecanja, već je svaka skupina imala cilj što uspješnije odraditi zadanu igru, sportskom dvoranom se orio smijeh i sve je bilo u pravom sportskom duhu gdje se druži i surađuje.

Učenici PŠ Gotalovo su se  zajedno sa svojim učiteljicama uputili u PŠ Novačka gdje su ih srdačno dočekali stari i novi prijatelji. Odjeveni u bijele majice dan su obilježili kroz sportske igre i zdravu užinu. Učenici su zajedno igrali graničar, štafetne i elementarne igre. Prvašići su tek učili pravila dok su stariji iskusniji učenici pokazali svoje sportske vještine. Domaćini u PŠ Novačka su ih počastili osvježavajućom voćnom salatom. Dogovoreno je iduće sportsko druženje u  PŠ Gotalovo, a učenici ga s nestrpljenjem očekuju. Ovo druženje područnih škola učenicima će zasigurno dugo ostati u sjećanju.

Učenice PŠ Otočka obilježile su Hrvatski olimpijski dan na način da su najprije pogledale prezentaciju o Hrvatskom olimpijskom danu gdje su naučile što su to Olimpijske igre te da postoje Ljetne Olimpijske igre (OI), Zimske Olimpijske igre (ZOI), Paraolimpijske igre (PI) i Olimpijske igre mladih (OIM). Naučile su koliko dugo traju Olimpijske igre te koji je protokol oko otvaranja i zatvaranja Olimpijskih igara.

Vrlo zanimljiva im je bila informacija o olimpijskom plamenu i olimpijskoj baklji te smo odlučili i mi napraviti olimpijsku baklju te zapaliti olimpijski plamen. Na kraju prezentacije naučile su da je naša olimpijka Janica Kostelić u skijanju osvojila 6 medalja, 4 zlatne i 2 srebrne, te time ušla u 5 najboljih svjetskih olimpijaca. Nakon što su naučile mnogo o Olimpijskim igrama krenule su i one u natjecanje. Najprije su u „ Olimpiji“ „zapalile“ „vatru“ te štafetno prenijele do mjesta održavanja njihovih igara. Natjecale su se u poligonu, trčanju na 15 m i bacanju loptica u obruč. Njihovu Olimpijadu završile su dodjelom medalja te kao pravi sportaši zasladili se zdravim voćem, jabukom.

I u PŠ Ždala su obilježili Hrvatski olimpijski dan uz razne sportske igre.

I za sam kraj… Olimpijsko geslo: Citius, altius, fortius! što na latinskom znači: Brže, više, jače!