Sport ne poznaje granice
Autor: Violeta Pranjić, 24. 5. 2023.

Da u sportu ne postoje jezične barijere, dokaz su i osnovne škole iz Gole u Republici Hrvatskoj i Berzenca u Republici Mađarskoj.

Ove školske godine, OŠ Gola, izašla je iz okvira naše domovine i ostvarila je suradnju s osnovnom školom izvan granica Republike Hrvatske.

Gola se nalazi na samoj granici s Republikom Mađarskom i bilo bi šteta ne povezati učenike i djelatnike dviju škola koje su udaljene samo 9 km. Nastavak prekogranične suradnje i prvi susret za učenike i djelatnike dviju škola, OŠ Gola i Általános iskola „Kavulák János“ Berzence Republika Mađarska, održan je 24.svibnja 2023. godine i to u znaku sporta. Zbog jezičnih barijera, dvije ravnateljice dogovorile su da prvo druženje učenika i djelatnika bude u znaku sporta, jer „Sport ne poznaje granice“. Kada svi znamo pravila, puno je lakše, a u sportu, pravila su ista u svim državama.

Naša škola ugostila je 40 učenika 7. i 8. razreda škole iz Berzenca, koji su bili u pratnji svojih učitelja i ravnateljice Andreje Tóthné Szilvási. Pridružile su im se i 2 učiteljice iz PŠ Vizvar, također iz Republike Mađarske. Zanimljivost je bila što su učenici i učitelji došli biciklima od Berzenca do Gole. Trebalo im je samo pola sata.

Gosti su razgledali prostorije matične škole, sportsku dvoranu i novo igralište. Bili su oduševljeni lijepo uređenom školom i sportskim terenima. Održani su sportski susreti u muškom i ženskom Futsalu tj, dvoranskom nogometu. Nakon sportskog druženja gosti su počašćeni u blagovaonici naše škole.

Učiteljica Žuža Zabjan iz OŠ Gola i učiteljica Klara Kovacs iz PŠ Vizvar, tijekom cijelog druženja, prevodile su i na taj način osigurale komunikaciju učenika i djelatnika dviju škola s različitog govornog područja.

Ravnateljica OŠ Gola Violeta Pranjić, druženje s kolegicama i kolegama iz Republike Mađarske nastavila je u svom uredu dogovorivši daljnju suradnju za sljedeću školsku godinu.

Susretu se pridružio i načelnik Općine Gola, dr. Stjepan Milinković. Pozdravio je sve učenike i djelatnike iz Republike Mađarske te čestitao ravnateljicama na pokretanju suradnje dviju škola.

Ovakvi međunarodni susreti veoma su korisni za razvoj prijateljstva, tolerancije i pozitivnih međuljudskih stavova.