OŠ Gola osvojila Zelenu povelju te Priznanje za najljepši vrt početnik
Autor: Violeta Pranjić, 3. 5. 2023.

21.travnja 2023.g. na Hrvatskoj radioteleviziji, u Studiju „Zvonimir Bajsić“ s početkom u 12:00 sati održano je svečano proglašenje pobjednika HRT-ova projekta:" Najljepši školski vrtovi za sezonu 2022.g." Proglašenju su prisustvovali učenici i učitelji naše škole, ravnateljica i pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, znanost, kulturu, sport i nacionalne manjine Koprivničko-križevačke županije, Ana Mušlek.

Projekt „Najljepši školski vrtovi“, voditeljice Đurđice Čočić, ekološko-obrazovni je projekt koji provode Hrvatska radiotelevizija i Ministarstvo znanosti i obrazovanja u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede, Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te brojnim donatorima.  Projekt promiče organsku poljoprivredu, uzgoj izvornoga i domaćega bilja, prepoznavanje ljepote vlastitoga krajolika i povratak tradicijskim vrtovima u svim područjima Hrvatske.

OŠ Gola prvi put se prijavila u projekt prošle školske godine s vrtom koji je pokrenut u PŠ Otočka. Odmah prvu godinu, PŠ Otočka osvojila je nagradu za najljepšu Područnu školu u Republici Hrvtaskoj.

Ove školske godine, naša škola prijavila je 3 školska vrta: vrt u PŠ Otočka ( voditeljica Sanja Solić, PŠ Gotalovo ( voditeljice Ana-Marija Sataić i Helena Kovač Markov) i vrt u MŠ Gola (voditelji Petar Žugec i Antonia Aurer).

Izuzetno smo ponosni na naše vrtove koje su oblikovali učitelji-voditelji, učenici te njihovi roditelji, koji su se kao i uvijek rado uključili u vrtlarske pripremne aktivnosti. Ideja o pokretanju vrta pokazala se izuzetno pozitivnom jer radeći u vrtu učenici uče voljeti prirodu te uče prepoznavati vrijednost i ljepotu podneblja u kojem žive. Uče na koji način posijati sjeme, njegovati mladu biljku, ubrati njezin plod i kako sačuvati zdravo tlo.

Osim što smo pravi vrtlari, učenike učimo kako je bitno živjeti u skladu s prirodom te kako ju moramo čuvati, jer ona je naš jedini dom.

Gotalovo je mjesto koje je nadaleko poznato po akcijama skupljanja starog papira. Učenici PŠ Gotalovo, njihovi roditelj i učiteljice, skupljaju stari papir već 20-tak godina. Uspjeli su skupiti oko 50 t starog papira za svo to vrijeme. Ako znamo da jedna tona skupljenog starog papira spasi 17 stabala, onda s ponosom možemo reći kako su PŠ Gotalovo i Gotalovčani spasili šumu od 850 stabala. Od 2013.g. prijavljivali su se u projekt dm-a, akciju Zeleni korak te su osvojili brojne vrijedne novčane nagrade kojima su opremili PŠ Gotalovo.

Kako projekt HRT „Najljepši školski vrtovi“ ima nekoliko kategorija, ove godine Područna škola Gotalovo osvojila je, kao škola pobjednik, Zelenu povelju Fonda za energetsku učinkovitost. Nagrada je 1330 € te jednodnevni izlet na Krk u Interpretacijski centar maritimne baštine DUBoak iz Malinske s Krka.

Školski vrt u MŠ Gola osvojio je Priznanje za najljepši vrt početnik u 2022.g.

Izuzetno smo ponosni na naše vrtove te nastavljamo vrtlariti i živjeti u skladu s prirodom i dalje.

Zahvaljujemo se stručnom povjerenstvu na Priznanju za najljepši vrt početnik. Hvala što su prepoznali da je naš vrt oblikovno, estetski i funkcionalno povezan u skladnu cjelinu te da su sve biljke u našem vrtu u međusobnom skladu i povezanosti.

Hvala pročelnici Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, znanost, sport i nacionalne manjine, Koprivničko-križevačke županije, Ani Mušlek, što je u ime našeg osnivača, prisustvovala dodjeli nagrada na HRT.

Hvala novinarki HRT-a i voditeljici projekta, Đurđici Čočić na prekrasnom dočeku na HRT.

Svi koji žele pogledati svečanu dodjelu nagrada moći će to učiniti u nedjelju, 30. travnja 2023.g. na Trećem programu Hrvatske televizije u 12:30.