Prekodravske maske u tehnici "Obvara"
Autor: Antonia Grgelić Lukčin, 21. 2. 2023.

U OŠ Gola djeluju pravi mali i veliki umjetnici, dokazuju nam i ovaj put. Maškare su ove školske godine obilježili na potpuno drugačiji način nego do sada. Postavili su izložbu! Kakvu? Saznajte u tekstu

Od ove školske godine u OŠ Gola djeluje „Mala škola keramike OŠ Gola“ koju vodi umjetnik, kipar, osnivač i voditelj udruge „Motacilla Alba-Ješkovo“, Dragutin Cigla Lao.

Pregovori oko početka djelovanja „Male škole keramike OŠ Gola“ između umjetnika, gospodina Dragutina Ciglara, ravnateljice OŠ Gola, Violete Pranjić i dr. Stjepana Milinkovića, načelnika Općine Gola, trajali su nešto više od pola godine te su svi detalji dogovoreni prije završetka prvog obrazovnog razdoblja , u prosincu 2022.g. kada je održan i roditeljski sastanak za roditelje i učenike polaznike škole. Iako su ravnateljica i gospodin Ciglar, u razgovoru, došli do brojke od 7-10 učenika, polaznika, s kojima bi bili zadovoljni, nakon provedene ankete u školi, za školu keramike prijavilo se preko 40 učenika.

Iznenađeni brojem zainteresiranih, a ujedno i vrlo zadovoljni, u prosincu 2022.g. održan je roditeljski sastanak za sve zainteresirane učenike i njihove roditelje. Na sastanku su ravnateljica i umjetnik, voditelj škole, iznijeli način funkcioniranja „Male škole keramike OŠ Gola“ te su oboje najavili, kako svi, koji su se prijavili, trebaju ozbiljno shvatiti ovu inicijativu te vrlo ozbiljno pristupiti članstvu. Škola će djelovati na dvije lokacije, u prostorima OŠ Gola te u Art centru Ješkovo. Sav potreban materijal, kako bi škola mogla djelovati, nabavit će gospodin Ciglar, a financijska sredstva će osigurati Općina Gola, tako da će škola keramike, za sve učenike i roditelje, biti besplatna. Najavili su kako će „Mala škola keramike OŠ Gola“ započeti s radom, početkom drugog polugodišta, odnosno u siječnju te neka do tada još svi dobro razmisle žele li biti polaznici škole. Broj polaznika nije se smanjio već je sve više zainteresiranih i učenika, ali i učitelja. Sve nas jako vesele nove tehnike jer, keramika je vrlo široko područje i jako je puno tehnika koji naši polaznici trebaju upoznati.

Mene, ravnateljicu OŠ Gola, izuzetno veseli što se polaznici „Male škole keramike OŠ Gola“, njih 40-tak, pod mentorstvom gospodina Ciglara, od 13. siječnja 2023. g. upoznaju s osnovama keramike i kiparstva. Osim učenika, školu polazi i nekoliko učiteljica, stručna suradnica, a i ja, ovisno o slobodnom vremenu.

Na prvoj radionici, polaznici nisu imali zadani motiv već je svatko, prema svojoj želji, mogao od gline izraditi što god želi. Cilj je bio osjetiti glinu te se upoznati s načinom oblikovanja. Nastali su prekrasni, unikatni radovi i već se nakon te prve radionice vidjelo da imamo prave male i velike umjetnike.

Kako nam se bliže Maškare, naš voditelj, polaznicima je zadao zadatak da od gline izrade maske, a osnovni materijal za izradu maski, bila je bijela, raku glina.

Svaki učenik, polaznik „Male škole keramike OŠ Gola“, pod mentorstvom umjetnika, kipara, Dragutina Ciglara, na svoj je način, spontano, izmodelirao masku.

Tehnika u kojoj su maske izrađene, naziva se „Obvara“. To je starobaltička tehnika koju su na Ješkovu, prezentirali umjetnici iz Rige, Latvije, koji već godinama sudjeluju na Međunarodnom simpoziju umjetničke keramike na Ješkovu.

Koliko je ova tehnika zahtjevna, saznajemo iz profesionalnog recepta tehnike.

Nakon što su učenici izmodelirali maske, gotovi radovi su sušeni na sobnoj temperaturi 7 dana. Nakon sušenja radovi su stavljeni u električnu peć za paljenje keramike, gdje su se radovi palili 9 sati do 1150 °C . Paljeni radovi nakon hlađenja stavljani su u plinsku, raku, peć gdje je temperatura za jedan sat dostigla 980°C. Tako užareni radovi, klještima su vađeni iz peći i stavljani u otopinu koja je fermentirala sa brašnom, kvascem, šećerom i sokom od cikle. Završni ciklus bio je glaziranje prozirnom glazurom.

Unikatne maske, možete vidjeti u OŠ Gola gdje je dana 17. veljače 2023. g. otvorena izložba, pod nazivom „Prekodravske maske u tehnici „Obvara“! Pozdravne govore, svim prisutnima, na otvorenju izložbe, uputili su: Violeta Pranjić, ravnateljica OŠ Gola, gospodin Dragutin Ciglar, umjetnik i voditelj „Male škole keramike OŠ Gola“ te načelnik Općine Gola, dr. Stjepan Milinković kojemu je pripala čast i otvoriti izložbu. Izložbu možete pogledati u prostoru OŠ Gola do 17.ožujka 2023.g.

Zahvaljujem svim učenicima, polaznicima „Male škole keramike OŠ Gola“, učiteljicama sudionicama: Biserki Saboliček, Josipi Kičinbaći, Žuži Zabjan i Marini Živković, pedagoginji, Evelini Kovačić Šimunić što su svojim sudjelovanjem i izradom maski, omogućili postavljanje izložbe.

Posebno se zahvaljujem gospodinu Dragutinu Ciglaru, umjetniku i voditelju „Male škole keramike OŠ Gola“ koji uvodi naše učenike i učitelje u svijet keramike te što ima ogromnu želju, volju i vrijeme prenijeti svoje znanje i iskustvo na učenike iz Prekodravlja.
Zahvaljujemo se i Općini Gola, Općinskom vijeću te načelniku dr. Stjepanu Milinkoviću, koji su podržali ideju pokretanja „Male škole keramike u OŠ Gola“ te što nam pružaju svu potporu u radu.

Ravnateljica OŠ Gola

Violeta Pranjić, mag.prim.educ.