MJESEC HRVATSKE KNJIGE
Autor: Ivo Suša, 15. 10. 2010.

MEĐUNARODNI MJESEC ŠKOLSKIH KNJIŽNICA I

MJESEC HRVATSKE KNJIGE

U našoj školi, obilježavamo Međunarodni mjesec školskih knjižnica i Mjesec hrvatske knjige. To su dani koji se obilježavaju u svakoj školi, a posebno u knjižnicama.

Ove manifestacije obilježili smo na način da smo uredili veliki pano u hodniku, u prizemlju. U uređenju su sudjelovali i učenici. Veliko stablo je nacrtala Adela Zlatar, učenica 8.b razreda, a ostali učenici su crtali lišće. Svaki list sadrži poruku vezanu uz školu, knjižnicu i prirodu koja nas okružuje.

Vaša knjižničarka

Tradicionalna nacionalna kulturna manifestacija posvećena hrvatskoj pisanoj riječi; ima za cilj promicanje hrvatske knjige i čitanja, a okuplja knjižničare, književnike, nakladnike, kulturne djelatnike i brojne čitatelje. Mjesec hrvatske knjige odvija se u organizaciji Knjižnica grada Zagreba, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture. U raznovrsne programe uključene su narodne knjižnice širom Hrvatske te brojne druge institucije.

Središnji program Mjesec hrvatske knjige 2010. u znaku je obilježavanja  Međunarodne godine biološke raznolikosti.

Međunarodni mjesec školskih knjižnica, listopad 2010.

Od 1999. godine odlukom Međunarodnog udruženja školskih knjižnica (IASL) svake godine u cijelom svijetu četvrtog ponedjeljka u listopadu obilježavao se Međunarodni dan školskih knjižnica i to s naglaskom na određenu temu vezanu uz rad školskih knjižnica. To je 1999. godine proglasila predsjednica dr. Blanche Woolls, a potvrdio 2005. godine novi predsjednik Peter Genco.

U listopadu 2008. godine dolazi do promjene i umjesto 10. obljetnice obilježavanja Dana školskih knjižnica cijeli mjesec listopad posvećuje se školskoj knjižnici, a tako će biti i ubuduće.

U Hrvatskoj ga obilježavamo od 2002. godine, a broj aktivnosti iz godine u godinu raste.

Teme:

1999. Dan u mom životu

2000. Svjetske mudrosti

2001. Učenje za život

2002. Različite sredine – ista shvaćanja

2003. Rušimo barijere

2004. Povežimo knjižnice, pismenost i učenje

2005. Otkrij Avanturu

2006. Čitati. Saznavati. Činiti

2007. Učenje potpomognuto tvojom školskim knjižnicom

2008. Knjižničari predstavljaju svoje partnere

2009. Školska knjižnica: Velika slika

2010. Raznolikost, izazovi, prihvatljivost: školske knjižnice imaju to sve.

Od 15. listopada do 15. studenogU 'Mjesec hrvatske knjige' uključeno 200 knjižnica

U 'Mjesec hrvatske knjige' uključeno 200 knjižnica

Već tradicionalno od 15. listopada do 15. studenog u knjižnicama diljem Hrvatske održava se manifestacija Mjesec hrvatske knjige, čije je izdanje ove godine tematski vezano uz biološku raznolikost.

Gotovo 200, pretežno narodnih knjižnica sa svojom ograncima, dostavilo je ove godine više od 2000 različitih programa koji će biti realizirani u ovih mjesec dana, a koji su objedinjeni u programskoj knjižici, dostupnoj građanima u svakoj knjižnici.

Manifestacija je ove godine tematski vezana uz Međunarodnu godinu biološke raznolikosti - Ujedinjeni narodi proglasili su 2010. godinu Međunarodnom godinom biološke raznolikosti, s temom „Biološka raznolikost za razvoj“.

Manifestacija se od 1995. godine organizira na dva “nivoa”: sa središnjim programima (program otvaranja, zatvaranja, znanstveni skup, nacionalni kviz ili program od posebnog značenja) i na lokalnoj razini, gdje svaka od knjižnica organizira svoje programe. Slične programe knjižnice rade tijekom cijele godine, ali svakako ne u tom intenzitetu.

Svečanost otvaranja manifestacije Mjesec hrvatske knjige 2010. održat će se 15. listopada u Vinkovcima u suradnji s Gradskom knjižnicom i čitaonicom Vinkovci koja obilježava 135. obljetnicu osnutka, Slavonskom nakladom Privlačica i 16. Danima Ivana i Josipa Kozarca.

Ostali središnji programi tijekom mjeseca:
- Obilježavanje 60. obljetnice Dječjeg odjela Gradske knjižnice Knjižnica grada Zagreba
međunarodnim stručnim skupom (18. listopada, Zagreb)
- Obilježavanje 155 godina čitaoničke tradicije u Krapini (15. listopada, Gradska knjižnica Krapina)
- Znanstveni skup u povodu 200. obljetnice rođenja Stanka Vraza (5. studenoga, Samobor)
- Predstavljanje kampanje Hrvatskoga knjižničarskog društva Imam pravo znati, imam pravo na
knjižnicu i obilježavanje 50. obljetnice donošenja prvog Zakona o bibliotekama (11. studenoga, Interliber)
- Nacionalni kviz za poticanje čitanja "Čudesni svijet prirode" u kojem sudjeluje 20.000 djece iz Republike Hrvatske i susjednih zemalja
- Sudjelovanje na Interliberu s izložbom izdanja knjižnica i knjižničarskih društava i predavanjima i radionicama za djecu i mlade s temama vezanim uz Međunarodnu godinu biološke raznolikosti (10-14. studenoga, Zagreb)
- Godine 2009. započelo se sa zajedničkim programom za poticanje čitanja pa je usvojen je prijedlog da se 22. listopada u svim sredinama organizira akcija pod nazivom Čitajmo pod krošnjama.

Izvor: Knjižničarka, učenici, sadržaji s web-a vlastita kreacija