Stručno usavršavanje učitelja OŠ Gola
Autor: Biserka Saboliček, 5. 1. 2023.

Danas, 5. siječnja 2023. godine, s početkom u 13:00 sati u MŠ Gola, održano je stručno usavršavanje za sve djelatnike OŠ Gola. Predavanje na temu „Čitalačka pismenost u kurikulskom kontekstu“ održala je izv. prof. dr. sc.  Vesna Budinski, profesorica Učiteljskog fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Ovo predavanje je djelatnicima OŠ Gola omogućila ravnateljica škole Violeta Pranjić u suradnji s izdavačkom kućom Profil Klett.

U svojem predavanju profesorica Budinski je istaknula važnost čitalačke pismenosti, što ona obuhvaća te na koji način utječe na rezultate naših učenika na PISA istraživanjima (PISA Programme for International Student Assessment najveće je svjetsko istraživanje u obrazovanju kojim se nastoji ispitati koliko su mladi pripremljeni za potpuno i aktivno sudjelovanje u društvu ). Osim toga, profesorica je naglasila sveobuhvatnost čitalačke pismenosti koja se prožima kroz sve nastavne predmete i različite nastavne teme. Pred učitelje je postavila zadatak da učenike osposobe za pronalaženje informacija u tekstu, što je najniža razina čitanja, preko razumijevanja pročitanog pa sve do promišljanja o pročitanom što je ujedno i najviša razina čitalačke pismenosti te ono čemu teži obrazovanje naših učenika. Kako su od ove školske godine najavljeni nacionalni ispiti za učenike 4. i 8. razreda, profesorica je kolektivu pokazala i neke tipove zadataka s kojima će se učenici susresti na ispitivanju.

Kolektiv OŠ Gola je predavanje nagradio glasnim pljeskom dok se ravnateljica V. Pranjić u ime svih prisutnih zahvalila profesorici Budinski i izdavačkoj kući Profil Klett na uspješnoj suradnji.

Biserka Saboliček