Učenici OŠ Gola prikupili 140 kg plastičnih čepova za humanitarnu akciju
Autor: Violeta Pranjić, 18. 5. 2021.

Učenici MŠ Gola te učenici PŠ Gotalovo i PŠ Otočka, već nekoliko godina provode akciju prikupljanja plastičnih čepova s ciljem očuvanja okoliša, ali i s ciljem kako bi pomogli Udruzi oboljelih od leukemije i limfoma.

Učenicima OŠ Gola prioritet je čist i nezagađen okoliš koji je bitan svim živim bićima, a posebno onima koji su lošeg zdravstvenog stanja i koji, zbog što bolje rehabilitacije, trebaju boraviti na čistom i svježem zraku i u čistom i nezagađenom okolišu jer na taj način je njihova rehabilitacija bolja i brža.
Skupljanjem plastičnih čepova, mi u OŠ Gola brinemo o okolišu te educiramo učenike, a na taj način i mještane Općine Gola, o važnosti zaštite okoliša. Čepove nije teško skupiti i mogu se reciklirati. Želja nam je smanjiti emisiju raznih kancerogenih spojeva koji nastaju spaljivanjem plastike.

Kada smo saznali da, osim što ne zagađujemo okoliš, donacijom plastičnih čepova možemo pomoći i oboljelima od leukemije i limfoma, naša sreća bila je još veća. Pomažemo u rehabilitaciji oboljelih od malignih bolesti jer od plastičnih čepova koje mi skupimo oni kupuju skupe lijekove i medicinska pomagala u slučaju kada to ne financira HZZO.

U ponedjeljak, 17.5.2021.g. bilo je posebno veselo u našoj školi. U posjet učenicima nižih razreda, iz koprivničkog Komunalca, došao je Mirko Reciklirko kako bi odvezao na recikliranje čak 140 kilograma plastičnih čepova i poklopaca koje su skupili učenici naše škole. Druženje s Mirkom Reciklirkom bilo je veselo ali i poučno, jer su se učenici prisjetili zašto je važno recikliranje i što se događa kada smeće bacamo u prirodu. Mirko Reciklirko učenike je podsjetio i kakav otpad ide u pojedinu vrstu spremnika, a učenici su mu obećali da će i dalje u školi prikupljati plastične čepove te kod kuće odvajati koristan otpad kako ne bi završio na smetlištu ili u prirodi.

Komunalac Koprivnica s brojnim partnerima od 2012. godine prikuplja plastične čepove te je do sada predao čak 15 tona čepova Udruzi oboljelih od leukemije i limfoma iz Čakovca koji njihovom prodajom kupuju lijekove neophodne za liječenje oboljelih.

Sretni smo što je i OŠ Gola dio ove humane priče.

Hvala Komunalcu iz Koprivnice i Mirku Reciklirku što su razveselili naše učenike i podsjetili sve nas koliko je bitno odvajati otpad.

Ravnateljica OŠ Gola:
                                                       Violeta Pranjić, mag.prim.educ.

Fotografije preuzete sa stranice Komunalca.