PRVI DAN NASTAVE - 7.9.2020.
Autor: Igor Radmilović, 5. 9. 2020.

Poštovani učenici, djelatnici te roditelji/skrbnici!

Prošlo je dugo, toplo ljeto i na vrata nam je pokucao rujan, a s njim i početak nove školske godine, 7.9.2020. S obzirom da je ova godina specifična već na samom početku, želimo svima da ostanete pozitivni duhom te negativni na COVID-19.
Za početak, ako već niste, bitno je dobro proučiti preporuke i upute MZO te HZJZ!

MODELI I PREPORUKE ZA RAD U ŠKOLAMA

Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavilo je 29. kolovoza dokument pod nazivom Modeli i preporuke za rad u uvjetima povezanima s COVID-19 u pedagoškoj/školskoj godini2020./2021. u kojemu se predlažu modeli i nude preporuke za odgojno-obrazovni rad i izvođenje nastave u vrtićima i školama.

Dokument se nadovezuje na mjere koje je predložila Radna skupina imenovana 7. kolovoza 2020. a koje su razrađene u dokumentu HZJZ-a Upute za sprječavanje i suzbijanje epidemije COVID-19 vezano za rad predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola u školskoj godini 2020./2021. od 24. kolovoza 2020.

OPĆE UPUTE

Nastava u OŠ Gola počinje 7.9.2020.g. u 8 h za sve učenike.

Učenici od 2.-8.r. dolaze u školu sami dok učenici 1.r. dolaze u školu u pratnji 1 roditelja/skrbnika koji će se u školi zadržati najduže 15 minuta. Svi učenici, prvi dan, trebaju ponijeti školske torbe kako bi u njih mogli staviti udžbenike koji će im biti podijeljeni prvi dan.

Učenici će u školi dobiti 2 zaštitne platnene maske koje je za učenike nabavio Osnivač, međutim, učenici u školu, prvi dan trebaju doći sa svojim maskama.

Učenicima nižih razreda roditelji/skrbnici trebaju mjeriti temperaturu svaki dan i zapisati u bilježnicu koju dijete nosi sa sobom i daje na uvid učitelju.

Učenici viših razreda samostalno mjere temperaturu kod kuće, zapisuju temperaturu u bilježnicu i donose bilježnici na uvid učitelju na prvom satu.

U slučaju povišene temperature (37,3°C i veća) učenici ne smiju dolaziti u školu, već se trebaju javiti ravnateljici/stručnoj službi škole i izabranom pedijatru/liječniku obiteljske medicine radi odluke o testiranju i liječenju djeteta.

Za učenike nižih razreda preporučljivo je često pranje ruku, dok je za učenike viših razreda preporuka dezinficiranje ruku.

ULAZ U ŠKOLU

U školu će se ulaziti na dva ulaza: na ulaz pokraj Sportske dvorane, ulaze učenici nižih razreda od 7:30- 7:40,na glavni ulaz djelatnici te učenici viših razreda od 7:35- 7:50.

Učenici istog odjeljenja ne smiju se miješati s ostalima te je pred ulazima potrebno držati fizički razmak i nositi zaštitnu masku. Ulazi se tek kada učitelj pozove učenike, nikako sami.

Na ulazima će biti postavljene barijere za dezinfekciju obuće, a nakon ulaska potrebno je odmah dezinficirati ruke.

KRETANJE PO HODNICIMA I UČIONICI

Nastava će se odvijati za svaki razredni odjel u istoj učionici tijekom dana, dakle, učenici ne napuštaju dodijeljene im učionice, več se učitelji izmjenjuju nakon blok sata. Prije dolaska drugog učitelja u učionicu, dezinficira se stol učitelja. Učenici mijenjaju mjesto boravka samo prilikom odlaska u informatičku učionicu i u dvoranu na tjelesnu i zdravstvenu kulturu. Nakon svakog blok sata informatike, dezinficira se cijeli prostor informatičke učionice.

Nakon ulaska u školu, učenici prolaze uvijek desnom stranom hodnika jedni iza drugih, nikako u grupi, nose maske i poštuju distancu.

Odlazak u wc je moguć pojedinačno i to prema dijelu zgrade u kojem su učenici smješteni. Ako se dogodi da je više učenika na hodniku, moraju se držati distance i čekati u redu.

MODEL NASTAVE I SATNICA

Osnovna škola Gola odabrala je Model A, odnosno odvijanje redovite nastave u prostorijama škole u jednoj (prijepodnevnoj) smjeni, uz poštivanje fizičkog razmaka.
Nastavni sat traje 45 minuta i u školi neće biti zvona. Učenici su raspoređeni u sljedeće učionice:

učionica br.1- 1.r.
učionica br.2- 8.a
učionica br.3- 8.b
učionica br.4- 7.b
učionica br.5- kombinirani razredni odjel 3./4.r.
učionica br.6- 6.b
učionica br.7- 5.a
učionica br.8- 5.b
učionica br.9-6.a
informatička učionica- 7.a
učionica kod Sportske dvorane- 2.r.

PRIJEVOZ UČENIKA

Učenici, koji koriste školski autobus, MORAJU nositi maske i sjediti uvijek na istom sjedalu.

Učenici iz istih odjeljenja sjede zajedno. Prema popisu putnika prijevoznik će odrediti sjedala.

Prvog dana nastave, 7.9.2020.g. autobus će voziti prema sljedećem rasporedu:

Polazak iz Gotalova za Golu u 7h, a iz Ždale za Golu u 7:30h.

Polazak iz Gole za Ždalu u 9 h, a iz Gole za Gotalovo u 9:30h.

PREHRANA

Učenicima nižih razreda hrana će se na tacnama u kolicima dopremati u učionice, dok će učenici viših razreda jesti u blagovaoni prema dogovorenom rasporedu.

Sve ostale upute vezane za organizaciju nastave pod izmijenjenim okolnostima kao i raspored nastavnih sati, učenici će saznati od učitelja/razrednika prvog dana nastave.

Prehrana u školi biti će organizirana od utorka 8.9.2020.g.

Svim učenicima, djelatnicima te roditeljima/skrbnicima želimo uspješnu novu školsku godinu.

Pod OPŠIRNIJE pogledajte dokument „PROTOKOL POSTUPANJA, DJELATNIKA I DRUGIH OSOBA KOJE ULAZE U ZGRADU ŠKOLE U VRIJEME EPIDEMIJE COVID-19.“

Ravnateljica:

Violeta Pranjić, mag.prim.obraz.