Naši učenici su sudjelovali na Danu za znanost
Autor: Biserka Saboliček, 14. 5. 2019.

U subotu, 11. svibnja 2019., u Gimnaziji „Fran Galović“ u Koprivnici, održan je šesti Dan za znanost, prema riječima ravnatelja mr.sc. Vjekoslava Robotića: „…najposjećeniji do sad!“.

Posebni gosti na ovogodišnjem Danu za znanost došli su iz Slovenije, partneri koprivničke gimnazije iz „Hiže eksperimentov“ iz Ljubljane koji su na početku izveli polusatni znanstveni program. Program je bio namijenjen svima, posebno najmlađima.

Učenici OŠ Gola, članovi Udruge „Docendo discimus“, su sudjelovali s dvije radionice i prezentacijama različitih pokusa te izazvali veliki interes posjetioca. Posjetio nas je koprivnički gradonačelnik Mišel Jakšić kojem je bila zanimljiva naša origami radionica Ive Mulvaj i Ivane Bosman.

Pokus Sare Premec i Eve Pavlović, koji je oponašao erupciju vulkana je privukao pažnju našeg župana Darka Korena i dožupana Ratimira Ljubića, a sama erupcija, koju smo nestrpljivo čekali nas je na kraju sve dobro nasmijala.

Naši učenici su izuzetno odgovorno i uspješno odradili sve pokuse za koje su se pripremali, pod vodstvom nastavnice kemije Kristine Bukvić još od prošlog polugodišta.

Ines Špoljar, Iva Mulvaj i Petra Požgaj su prisutnima prezentirale Igru otopina i pokus Sad ga ima, sad ga nema.

Eva Pavlović i Sara Premec su osim pokusa s erupcijom vulkana, pokazale kako izraditi Lava lampu.

Lana Bali i Klara Široki su posjetitelje privukle Vatrometom boja u mlijeku i troslojnom tekućinom.

Terezija Bali, Dorijan Kočmar i Klara Solić su prisutne zainteresirali ispitivanjem osjetila okusa, pod nazivom Gurmani na podravski način. Veliki interes su privlačila i „gumena“ jaja koja je od pravih, kokošjih jaja, izradio Dorijan. Neobičnost tih jaja je bila mekana ljuska i svi posjetioci su ih uzimali u ruke i s čuđenjem promatrali.

Osim pokusa, na našem radnom mjestu održavale su se i dvije radionice. Origami, u kojoj su pod vodstvom Ive i Ivane najmlađi posjetioci, a i oni stariji, izrađivali origamije mačke, psa, bubamare i ždrala.

U drugoj radionici, Domaći plastelin, Ante Došen i Šimun Solić su s najmlađima izrađivali različite oblike životinja, a starijima su objasnili kako kod kuće na jednostavan način napraviti plastelin koji nije štetan, niti u sebi sadrži kemikalije. Interes roditelja za domaći plastelin je bio velik, tako da nam je onih 60 recepata za izradu plastelina, na žalost, ponestalo puno prije završetka cijele manifestacije.

Za dijeljenje reklamnih letaka Udruge, fotografiranje rada naših učenika i ispomoć u radu bile su zadužene asistentica Nikolina Mehkek, te učenice: Julija Šestak, Marija Švegović, Paula Branka Slivar i Valentina Dombaj.

Cjelokupnu skupinu je posebno razveselio dolazak i podrška našeg ravnatelja Hrvoja Matića kao i posjeta nastavnika geografije Tomislava Novaka i nastavnika informatike Petra Žugeca.

Nastupom na Danu za znanost naši učenici su pokazali da znanost može biti zanimljiva, vesela, neobična i svima pristupačna. Svojim ponašanjem i marljivim radom su sjajno promovirali našu OŠ Gola i Općinu Gola kojima ujedno zahvaljujemo što podržavaju naš rad i što su nam omogućili ovo neponovljivo iskustvo.

Biserka Saboliček