Stručno usavršavanje učitelja
Autor: Biserka Saboliček, 22. 10. 2009.

Povodom Dana učitelja (5.10), organizirano je stručno usavršavanje učitelja naše škole u Samoboru.

Stručno usavršavanje se održalo 9. listopada 2009. godine. U sklopu tog usavršavanja učitelji su pobliže upoznali povijest grada Samobora i njegove kulturno-povijesne spomenike.

Samobor je grad u sjeverozapadnom dijelu Republike Hrvatske. Ima oko 15 000 stanovnika i 5 km je udaljen od granice sa Republikom Slovenijom.

Povijesno se zna da su ovi krajevi naseljavani još od kamenog doba. Na brežuljcima oko Samobora su pronađeni predmeti koji datiraju oko 4000-5000 g.p.n.e.

Trg kralja Tomislava

To je administrativni i upravni centar grada.

Nakon što je veliki požar 1797. spalio više od polovice kuća u Samoboru, 19. st. je obilježeno intenzivnim procvatom graditeljstva.

Svoj današnji izgled trg dobiva do 1910.

Zabilježeni nazivi ovog trga su Plac i Trg Leopolda Salvatora. Sadašnji naziv dobiva 1925.g., u čast obilježavanja 1000 godina od osnivanja Hrvatskog kraljevstva.

Sve zgrade na trgu su zaštićeni spomenici kulture I. kategorije.

Ova ugaona jednokatnica je izgrađena 1800. g.

Nekada je bila hotel "Gradu Trstu" u čijoj kavani je osnovana i prva čitaonica u Samoboru.

Općinska vijećnica

Građena je od 1824.-1830. prema nacrtima zagrebačkog graditelja Bartola Flebingera.

Ova prizemnica nam je svima privukla pažnju:

Gradili su je domaći majstori u 18.st.

Pregrađivana je u 19. st.

Ova jednokatnica je izgrađena u stilu secesije 1906. godine.

U prizemlju je bila kavana u kojoj je često boravio Antun Gustav Matoš, a stanovao je u istoj zgradi.

1908. godine, po projektu arhitekta Franje Gabrića (rodom iz Samobora) izgrađena je ova dvokatnica.

Građena je u stilu secesije.

Kao i svi turisti, i mi smo isprobali slavne samoborske kremšnite:

Potok Gradna

Potok izvire u Samoborskom gorju na 2 mjesta. U obliku dva rukavca dolazi do Samobora gdje se na zapadnom ulazu u grad spaja u jedan potok i tako teče kroz središnji dio grada prema Savi

Uz potok Gradnu nalazi se šetalište Vugrinščak:

Zbog toga što potok grad dijeli na dva dijela, u gradu ima puno mostova.

Ovaj most je izgrađen 1906. g. iz armiranog betona. U to doba, po načinu gradnje i materijalu je bio drugi most te veličine u Europi.

Župna crkva sv. Anastazije

Spominje se već u 14. st.

Sadašnju crkvu je dala izgraditi grofica Ana Elizabeta Auesperg na mjestu stare građevine.

Građena je od 1671. do 1688. god. po uzoru na isusovačku crkvu sv. Katarine u Zagrebu.

Prva škola u Samoboru je osnovana 1601. god.

U to vrijeme je imala jednog učitelja i zvali su je "hiža za dece navuk".

Samoborski muzej

Ova zgrada je poznata i kao Livadićev dvorac. Izgrađen u 18. st., danas je prostor u kojem se nalazi Samoborski muzej.

Dvorac ima zanimljivu prošlost. Najzanimljivije je to da je on bio okupljalište iliraca. U njemu su boravili Stanko Vraz, Ljudevit Gaj, Janko Drašković, Petar Preradović i mnogi drugi.

Navodno je baš ovdje prvi puta zapjevana ilirska budnica Ferde Livadića "Još Hrvatska nij propala".

Stari grad Samobor

1270. godine su ga izgradili pristaše češkog kralja Otokara na brdu Tepec.

Grad pregrađuju u 16. st.

U svojoj prošlosti promijenio je mnogo gospodara. Spomenimo samo neke: grofovi Celjski, Frankopani, Tahiji, Erdödyi i dr.

Nastanjen je do 18. st. kada ga vlasnici napuštaju.

Unutar zidina dvorca postoje ruševine gotičke kapele sv. Ane.

Samoborski kristal

Iako je Samoborski kristal nadaleko poznat, tvornica proizvodnje kristala je zatvorena. Mi smo posjetili trgovinu kristala i uživali u pogledu na lijepe (ali preskupe) kristalne čaše i druge predmete za svakodnevnu uporabu.

Eko-park Divlje vode

Na završetku putovanja posjetili smo Eko-park Divlje vode koji je dio Parka prirode Žumberak-Samoborsko gorje.

Park je osnovan 1999. god., a površina mu je 44000 m2.

Nalazi se u dolini potoka Bregane.

U prostoru parka se bave eko-uzgojem pastrva.

Ovo stručno usavršavanje je zaista za sve naše učitelje bilo jedno novo i posebno iskustvo.

Pogled na Žumberačko gorje: