« Travanj 2024 »

Policijska uprava Koprivničko-križevačka održala predavanje u OŠ Gola za 5. i 6 razrede
Autor: Ivo Suša, 27. 4. 2017.

Sigurnost djece na Internetu

PRAVILA ZA DJECU

Osim pravila za roditelje važno je dogovoriti i jasna pravila za djecu koja će im pomoći da se lakše nose sa internet opasnostima
Draga djeco, sigurni smo da već puno toga znate o Internetu i da ćete još puno toga naučiti sami i uz pomoć roditelja. No, kako biste bili sigurni i dobro se zabavili sa svojim virtualnim prijateljima, pažljivo pročitajte i naučite ova kratka pravila.

• Neću ostavljati svoje puno ime i prezime, adresu stanovanja ili škole, imena svojih roditelja, brojeve telefona ili mobitela nikome na Internetu. Razumijem da mnogi ljudi ne moraju u stvarnosti biti onakvi kakvi se predstavljaju na Internetu. Odrasli se mogu predstavljati da su djeca, muškarci da su žene i slično.
• Obavijestit ću roditelje o svim novim e-maili li chat porukama koje mi stignu od nepoznatih ljudi.
• Neću naručivati niti kupovati bilo što putem Interneta bez prisutnosti i odobrenja roditelja.
• Neću   popunjavati online upitnike ili forme koje zahtijevaju ostavljanje osobnih podataka poput imena i prezimena.
• Ukoliko bilo tko od mene zatraži da učinim nešto za što pretpostavljam da ne bi trebalo učiniti, o tome ću obavijestiti roditelje.
• Nikada se neću sastajati s osobama koje upoznam putem Interneta bez da se prethodno o tome dogovorim s roditeljima.
• Neću sudjelovati u tračanju i širenju glasina o drugim ljudima putem Interneta.
• Neću se upuštati u prepirke i svađe na chatu, forumima i putem e-maila.
• Ukoliko me bilo tko uznemiruje ili maltretira, suzdržat ću se od daljnje komunikacije s tom osobom i odmah obavijestiti roditelje.

Izvor: Djelatnici POLICIJSKA UPRAVA KOPRIVNIČKO – KRIŽEVAČKA - Tekst Internet